PL | EN
© by MS Films | CMS by JAAZ


2010.02.02 KRÓLIK PO BERLIŃSKU NOMINOWANY DO OSCARA®!!!

Film dokumentalny „Królik po berlińsku” (ang. Rabbit à la Berlin) został nominowany do najważniejszej nagrody filmowej: do Oscara® w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny za 2009 rok. To wielki sukces dla polskiej kinematografii, a przede wszystkim dla twórców filmu: reżysera Bartka Konopki, autora zdjęć i współscenarzysty Piotra Rosołowskiego, producentki Anny Wydry i montażysty Mateusza Romaszkana. 7 marca 2010 odbędzie się wręczenie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Nominacje i ostatecznie statuetkę w tej kategorii otrzymuje reżyser i producent filmu. W przypadku „Królika po berlińsku” byliby to Bartek Konopka i Anna Wydra.

 

Droga do nominacji była długa i niełatwa ze względu na skomplikowane wymogi Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dzięki staraniom producentki Anny Wydry i wsparciu Polskiego Instytutu Filmowego „Królik” najpierw zakwalifikował się do specjalnych pokazów kinowych DocuWeeks w Stanach Zjednoczonych, gdzie został pokazany w sekcji dokumentów krótkometrażowych wśród 9 innych tytułów wybranych z całego świata. Pokazy te organizowane są corocznie przez International Documentary Association (IDA) w kinach w Los Angeles i Nowym Jorku i dają możliwość zakwalifikowania się na skróconą listę do nominacji Academy Awards.

 

W październiku 2009 roku ogłoszono, że „Królik...” znalazł się na liście skróconej do nominacji do Oscara® w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny obok 7 innych tytułów. Był jedynym filmem spoza Stanów Zjednoczonych w tej kategorii.

 

Do tej pory tylko 3 filmy z Polski były nominowane do Oscara® w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny: w 1942r „Biały Orzeł” Eugeniusza Cękalskiego, w 1994r „89 mm od Europy” Marcela Łozińskiego oraz w 2004r „Dzieci z Leningradzkiego” Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego

 

 Na oskarowych bojach na pewno nie zakończy się fala sukcesów „Królika”. Film do tej pory otrzymał kilka znaczących nagród (m.in. Nagroda za Najlepszy Film Średniometrażowy – Hot Docs Toronto, Kanada;  Nagroda Magicznej Godziny – 6.Planete Doc Review Warszawa, Grand Prix Złoty Lajkonik i Nagroda dla Najlepszego Producenta – 49.Krakowski Festiwal Filmowy; Najlepszy Film w kategorii ‘Conflict & Resolution’ – 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hamptons, USA 2009; Silver Eye Award za najlepszy film średniometrażowy – 13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Czechy; Nagroda Główna „Złote Zęby”, 21.Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, Chicago; Nagroda za Najlepszy Film Dokumentalny „Jańcio Wodnik”, 17.Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2010" we Wrześni). Przed nim kolejne festiwale w 2010r: m.in. Ankara IFF, Turcja; Festiwal Cine Cineara, Brazylia; One World, Rumunia; Ambulante, Meksyk.

 

W Polsce od grudnia 2009r „Królik po berlińsku" jest dystrybuowany w kinach razem z animacją Izabeli Plucińskiej „Esterhazy”. Film zakupiły również telewizje w Niemczech, Finlandii, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Japonii, Węgrzech, Czechach no i oczywiście w Polsce (TVP1). Trwają negocjacje z kolejnymi stacjami.